Výtvarníci zo ZŠ s MŠ Plaveč zažili deň plný spoznávania histórie a krás prírody v Múzeu v Červenom Kláštore
Uplynulý víkend bol pre výtvarníkov zo Základnej školy s materskou školou Plaveč plný zábavy a získavania informácií. Spolu s pani učiteľkami z výtvarného odboru p. uč. Beckouvou a s p. uč. Hutkovou z hudobného odboru sa vydali na poznávací výlet do Červeného Kláštora, kde ich čakal bohatý program.
Národná kultúrna pamiatka, Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor, patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku, zároveň je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu v SR. História vzniku kláštora siaha do roku 1320, kedy ho založili kartuziánski mnísi ako filiálny konvent kláštora na Skale útočišťa na Spiši. V 18. storočí prešiel čiastočne stavebnými úpravami, ktoré určili jeho terajší vzhľad. Hlavnými zachovanými stavbami areálu sú gotický jednoloďový kostol, stredoveká kláštorná budova s refektárom a s krížovou chodbou, tzv. hodinová veža, hospodárske budovy a tzv. veľká klauzúra s čiastočne zachovanými domami pre mníchov. Umelecko-historicky najhodnotnejšiu výzdobu nástennými maľbami má zachovanú kostol a stredoveký refektár.
Výlet odštartovala prehliadka Múzea v Červenom Kláštore. Žiaci mali možnosť získať základné poznatky o tomto mieste. Po prehliadke interiéru kláštora, kde si mohli pozrieť aj krátky video dokument o kláštore sme prešli na prehliadku exteriéru múzea. Žiakov tu veľmi zaujala napr. aj bylinková záhradka mnícha Cypriána. Nesmela chýbať prechádzka nádhernou jesennou krajinou Pienin, počas ktorej sa nám naskytol krásny výhľad na vrch Tri Koruny. Príroda, ktorá v tomto období hýri farbami, poskytla všetkým účastníkom jedinečný zážitok, pokoj a inšpiráciu. Táto atmosféra sa stala podkladom pre zážitkovú kresbu, v ktorej žiaci mali možnosť pretaviť svoje dojmy a pocity z prežitého priamo na papier.
Na konci programu sme sa zamerali na zistenie, čo si žiaci zapamätali z exkurzie. Pripravili sme pre nich krátky dotazník zameraný na reflexiu zážitkov i získaných vedomostí. Zaujímame sa o pocity a dojmy žiakov, taktiež nás v dotazníku zaujímalo, kam by radi vyrazili na ďalší výlet.
Tento výlet bol pre našich žiakov skvelou príležitosťou nielen na poznávanie histórie a kultúry, ale aj na rozvoj ich umeleckých schopností a inšpiráciu z krás prírody a hlavne na utuženie vzťahov v kolektíve.